Poradnik klimatyzacji czyli ABC chłodnego mieszkania i domu

Klimatyzacja w naszym kraju powoli staje się standardowym wyposażeniem nie tylko biur, ale także domów mieszkalnych. Ma na to wpływ zmieniający się klimat – lata są coraz gorętsze – oraz fakt, że wiele osób pracuje z domu. Aby zapewnić sobie komfort w domowym zaciszu, niezwykle ważne jest utrzymanie we wnętrzu optymalnej temperatury. Czy warto zainwestować w klimatyzacje? Przedstawiamy korzyści, które wynikają z posiadania tego sprzętu.

Klimatyzacja w domu – co warto wiedzieć?

Głównym zadaniem klimatyzacji jest zapewnienie optymalnych warunków temperaturowych we wnętrzu. Dzięki niej możemy pracować w dogodnych warunkach oraz bez problemu odpoczywać w nocy podczas największych upałów. Komfort, jaki zapewnia klimatyzacja, jest największą zaletą tego urządzenia. Temperaturą we wnętrzu można dobrowolnie sterować, w zależności od warunków atmosferycznych na zewnątrz. Decydując się na urządzenia typu multisplit, każde pomieszczenie może być chłodzone lub ogrzewane do innej temperatury – co pozwala zaspokoić potrzeby poszczególnych domowników.

W klimatyzowanym pomieszczeniu lepiej czują się też osoby starsze oraz dzieci – szczególnie jeśli dokucza im alergia. Nowoczesne sprzęty mają możliwość poprawiania jakości powietrza, oczyszczając je z kurzu, roztoczy, pleśni czy innego rodzaju zanieczyszczeń. Urządzenia te służą również do utrzymywania odpowiedniej wilgotności powietrza – podczas jesiennych, deszczowych dni szczególnie przydatna jest opcja suszenia.

Czy klimatyzacja to dobre rozwiązanie?

Klimatyzatory to urządzenia wielofunkcyjne, które coraz częściej staje się niezastąpione w wielu polskich domach – za ich pomocą można oczyszczać, osuszać, nawilżać, a nawet ogrzewać powietrze. Aby je zamontować, nie trzeba przerabiać istniejącej instalacji grzewczej. Często w cenie zakupu dostępny jest też montaż urządzenia – doświadczona ekipa potrafi zamontować klimatyzacje w kilkadziesiąt minut. Zdecydować się możemy też na przenośne klimatyzatory, które nie są połączone na stałe i można je zabrać za sobą w razie przeprowadzki.

Klimatyzacja to wbrew pozorom rozwiązanie pozwalające na znaczne oszczędności – pozwala na ekonomiczne ogrzewanie temperatury powietrza w domu podczas chłodniejszych dni wiosennych lub jesiennych. Za jej pomocą nie trzeba chłodzić całego domu – można ją zamontować jedynie w salonie, sypialni lub gabinecie, czyli pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywamy.

Jakie wady ma posiadanie klimatyzacji? Sam zakup urządzenia jest dosyć kosztowny – zazwyczaj wydać należy od kilkuset zł do kilku tysięcy zł. Konieczne jest regularne sprawdzanie i czyszczenie klimatyzacji, bo w innym razie może ona przyczyniać się do rozwoju alergii i gorszego samopoczucia.