Zalety betonowych posadzek przemysłowych

Posadzki betonowe najczęściej używane są w obiektach o charakterze przemysłowym, handlowym czy magazynowym. Wykonuje się je między innymi halach produkcyjnych, galeriach handlowych, magazynach, w warsztatach oraz w wielu innych budynkach. Jakie są ich najważniejsze zalety?

Beton jest jednym z najczęściej używanych materiałów w budownictwie. Wykorzystywany jest zarówno do tworzenia konstrukcji, na przykład hal, jak i również wylewek przemysłowych. Wylewki te mają bardzo szerokie zastosowanie, co powoduje, że używane są zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i tym mieszkalnym.

Za wykonaniem posadzek przemysłowych z betonu przemawiają liczne zalety, chociaż nie pozostają one również bez wad. Niemniej jednak wykonuje się je w większości nowych obiektów. Poniżej prezentujemy największe zalety betonowych posadzek przemysłowych.

Monolityczna struktura betonu

Posadzki te są wylewane, dlatego też uzyskują monolityczną strukturę. Często określa się je mianem wylewek, niemniej jednak eksperci wskazują, że lepszym wyborem jest nazywanie ich posadzkami monolitycznymi. Powstaje wówczas jednolita płyta podłogowa, która jednocześnie pełni funkcję konstrukcyjną oraz wykończeniową. Nie wymaga też dodatkowego pokrywania innymi środkami poza impregnatem.

Odporność na wysokie obciążenia

Dzięki temu, że posadzka jest monolityczna, jest ona również bardziej odporna na ekstremalne obciążenia. To powoduje, że posadzki betonowe świetnie sprawdzają się w halach produkcyjnych, przemysłowych, magazynowych, gdzie na posadzki działają duże siły, na przykład wywołane przez maszyny lub też przez użytkowanie pojazdów.

Właściwości przeciwogniowe

Beton jest materiałem ognioodpornym, dlatego też wykonane z niego posadzki nie są podatne na ogień. Wpływa to pozytywnie na stan BHP oraz PPOŻ w budynkach.

Wysoka trwałość

Stosowane obecnie mieszanki betonu oraz impregnaty do betonu pozwalają na uzyskanie bardzo wysokiej trwałości posadzki, która bez potrzeby napraw będzie mogła służyć na długie lata. Oczywiście, ważna jest tutaj jakość betonu, ponieważ wtedy, gdy nie będzie on prawidłowo dobrany, na przykład pod względem obciążeń, wtedy może zacząć pękać i się kruszyć.

Łatwe czyszczenie

Na uwagę zasługuje również łatwość pielęgnacji posadzek betonowych – mogą być one łatwo zmywane wodą oraz czyszczone z wykorzystaniem specjalnych maszyn do utrzymania czystości.

Jak widać, przemysłowe posadzki betonowe mają bardzo dużo zalet. Odpowiednio wykonane oraz prawidłowo użytkowane będą w stanie posłużyć w obiekcie na długi czas.