Wygodna aranżacja małej kuchni – jak urządzić?

Panuje przekonanie, że urządzenie niewielkiej kuchni może być bardzo trudne. W rzeczywistości jednak jej aranżacja nie musi być taka trudna, ale tylko wtedy, gdy wiemy, na co dokładnie zwrócić uwagę. Podpowiadamy, co jest wtedy najważniejsze!

Z małymi kuchniami najczęściej spotykamy się w blokach, ale także w niektórych starszych domach jednorodzinnych. Zwykle ich urządzenie przyprawia o ból głowy, ponieważ nie wiemy, jak zaplanować całość, by na niewielkiej przestrzeni zmieścić wszystko, co potrzebne. Na co powinniśmy wtedy zwrócić szczególną uwagę?

1. Meble na wymiar

Doskonałym wyborem do małej kuchni będą meble na wymiar – wprawdzie kosztują więcej, ale pozwalają na funkcjonalne wykorzystanie każdego wolnego skrawka przestrzeni.

2. AGD do zabudowy

Wraz z meblami na wymiar warto także zdecydować się na AGD do zabudowy – zmywarka, kuchenka, piekarnik czy lodówka do zabudowy wyglądają również bardzo estetycznie.

3. Odpowiednia przestrzeń robocza

W małej kuchni nie może zabraknąć odpowiednie przestrzeni roboczej. Zadbajmy o to, aby było w niej dużo blatów, a także powinny one oddzielać najważniejsze sprzęty kuchenne – kuchenkę i piekarnik, zlewozmywak oraz lodówkę.

4. Funkcjonalne szafki

Przechowywanie w małej kuchni powinniśmy rozwiązać z wykorzystaniem funkcjonalnych szafek – wysokich, z głębokimi szufladami, łatwych w otwieraniu, z dodatkowymi kosztami i innymi elementami ułatwiającymi utrzymanie wszystkiego w porządku.

5. Właściwe oświetlenie

Nie zapominajmy też o odpowiednim oświetleniu – w szczególności oświetleniu blatów. Dzięki niemu możemy łatwiej wykonywać obowiązki w kuchni w jasnym oświetleniu.