Skup aut za gotówkę – czy się opłaca?

Osoby, które chcą zmienić starsze auto na nowszy model mają do wyboru kilka opcji pozbycia się posiadanego samochodu. Najczęściej decydują się na sprzedaż prywatną – ogłaszając się w Internecie czy jadąc na giełdę samochodową. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyna możliwość sprzedaży samochodu osobowego na rynku, ponieważ można też skorzystać np. z pośrednictwa komisu, ale również nawiązać w tej kwestii współpracę ze skupem uzywanych aut. Na czym polega ta ostatnia możliwość, jakie są jej zalety i kiedy warto skorzystać? Podpowiadamy.

Auto skup – co to w ogóle jest?

Skup używanych samochodów oferuje gotówkę w zamian za nasze auto – nie tylko sprawne, ale także z drobnymi uszkodzeniami, czy nawet powypadkowe. Niektóre z tego typu firm określają maksymalny wiek auta, które są gotowe odkupić. Warto tu podkreślić, że skup aut to nie to samo co komis, który zasadniczo oferuje pośrednictwo w zawarciu transakcji kupna-sprzedaży. W przypadku skupu samochodów to właśnie taki punkt jest nabywcą auta.

Zalety i wady korzystania ze skupu aut

Skup płaci za auto gotówką, co dla wielu osób stanowi jego zasadniczą zaletę. Szczególnie w sytuacji, gdy potrzebujemy pilnie pieniędzy i nie możemy bądź nie chcemy czekać aż trafi się osoba chętna na zakup naszego samochodu. Tym bardziej, że proces tradycyjnej sprzedaży może być rzeczywiście bardzo czasochłonny i wymagać z naszej strony dużego zaangażowania. Zatem dzięki firmie takiej, jak skup pojazdów oszczędzamy czas, jak i pozbywamy się niepotrzebnego nam już auta szybko, bez konieczności np. płacenia kolejnego ubezpieczenia OC czy wykonywania przeglądu technicznego, jeśli auto szybko się na rynku nie sprzeda. Poza tym skup przejmuje na siebie większość formalności wynikających ze sprzedaży auta. Kolejną zaletą skupu auta jest wygoda dla sprzedającego, ponieważ wiele firm tego typu oferuje odbiór samochodu wprost spod adresu zamieszkania sprzedającego. Ile można dostać za auto na skupie? Ta kwestia może dla niektórych stanowić minus skupu, ponieważ jest tu możliwość uzyskania ceny niższej niż rynkowa.

Dla kogo skup aut to dobre rozwiązanie?

Warto rozważyć skup aut w sytuacji, gdy nie mamy cierpliwości i ochoty na kontakt z potencjalnymi klientami, licząc się z tym, że mogą trafić się osoby bardzo wymagające, które będą chciały kupić niedrogie auto w stanie jak z salonu. Również warto rozważyć taką możliwość, jeśli nie mamy możliwości czy umiejętności przygotowania odpowiednich materiałów promujących nasze auto. Warto zaznaczyć, że obecnie znaczna część sprzedaży samochodów używanych odbywa się za pośrednictwem Internetu, a to oznacza konieczność przygotowania szczegółowego opisu auta oraz jego w miarę profesjonalnych, dobrych jakościowo zdjęć, pokazujących nie tylko wygląd zewnętrzny auta jako całości, ale także wnętrze oraz ewentualne niedoskonałości.

Zatem każdy klient powinien przeanalizować swoją konkretną sytuację – własne potrzeby i możliwości, bo może okazać się, że mniejsza kwota za auto zostanie zrekompensowana przez jego szybką i bezproblemową sprzedaż.