Ekologiczne meble kuchenne

Ekologia na stałe zagościła w słowniku pojęć współczesnego człowieka i nie stanowi jednego z przemijających z czasem trendów. Z tego punktu widzenia oznacza ona bowiem swoisty styl życia – taki, który nie szkodzi naszej planecie i oszczędza jej zasoby. Wiele produktów nosi miano ekologicznych, a wśród nich również artykuły wyposażenia wnętrz czy meble. Przykładem tych ostatnich są ekologiczne meble kuchenne. Co w tym przypadku kryje się pod określeniem eko? Już wyjaśniamy.

Co kryje się pod nazwą kuchenne meble ekologiczne?

Meble ekologiczne można postrzegać w dwojaki sposób. Pierwszy z nich oznacza ekologiczne meble drewniane, które zostały wykonane z bezpiecznego dla użytkownika litego drewna – pozyskanego z planowej wycinki leśnej, nie szkodzącej równowadze w przyrodzie. Stanowią one całkowite przeciwieństwo mebli z materiałów drewnopochodnych czy tworzyw sztucznych, takich jak np. płyty mdf czy akryl. Tymczasem do produkcji tworzyw wykorzystywane są produkty przetwórstwa ropy naftowej, które zmniejszają jej zasoby, w rezultacie mogąc doprowadzić nawet do ich wyczerpania. Dodatkowo, w przeciwieństwie do tworzyw, drewno to materiał bardzo trwały, który przetrwa wiele lat, a w razie potrzeby łatwo można go poddać renowacji i odświeżeniu. Ważne jest również wykończenie takich mebli ekologicznych drewnianych, aby podkreślić ich ekologiczny charakter. Jeśli ma zostać zachowany naturalny kolor drewna, wówczas najlepiej pokryć meble ekologiczne woskiem lub zaolejować, ewentualnie pomalować lakierem na bazie wody. Przy zastosowaniu takich materiałów, nawet z biegiem lat nie będą się wydzielały żadne szkodliwe substancje chemiczne. A jeśli chcemy zmienić kolor mebli, wówczas zalecane są farby akrylowe do powierzchni drewnianych, wodorozcieńczalne.

Ekologiczne meble kuchenne z recyclingu

Meble ekologiczne z recyklingu to kolejna możliwość dla osób, które chcą żyć ekologicznie. Nadawanie nowego życia starym meblom powala na zmniejszenie liczby odpadów składowanych na wysypiskach, a do tego pozwala na kreatywne wykorzystanie rzeczy, które już są w naszym posiadaniu lub które kupiliśmy za grosze czy odziedziczyliśmy po dziadkach. Ekologiczne meble z recyclingu można też samodzielnie wykonać, np. z drewnianych palet czy skrzynek. Tego typu meble ekologiczne kuchenne mogą dla nas zaprojektować specjaliści w taki sposób, że będą pasowały do każdego stylu wnętrza, także nowoczesnego i minimalistycznego. Jeśli zlecimy wykonanie mebli ekologicznych kuchennych fachowcom, to w profesjonalny sposób wykorzystają i przygotują materiały z odzysku, a powstałe z nich meble będą mogły cieszyć oczy przez wiele lat, w niezmienionym stanie.