Ubiór motocyklowy jako podstawa bezpieczeństwa

Twoje marzenia właśnie się spełniły – kupiłeś swój pierwszy motor enduro i już planujesz pierwszą dłuższą wyprawę? W Twojej głowie pojawia się jednak wiele wątpliwości – jak przygotować się do wyjazdu, co ze sobą zabrać? W poniższym artykule przygotowaliśmy kilka praktycznych porad, które przydadzą się zarówno osobom początkującym, jak i doświadczonym w wyjazdach krajowych oraz zagranicznych.

Bezpieczna i udana podróż – od czego zależy?

Idealną porą roku na pierwsze podróże enduro jest lato. Słoneczna pogoda, mało deszczu, długie dni są już połową sukcesu, gwarantującego udany wyjazd. Planując każdą wyprawę, na pierwszym miejscu warto stawiać na bezpieczeństwo swoje oraz innych – składa się na nie niewiele czynników. I chociaż na niektóre nie mamy wpływu – na przykład zachowanie innych – to dobry stan techniczny motocykla i odpowiednie ubranie i wyposażenie potrafi znacząco podnieść nasz poziom bezpieczeństwa. 

Zanim ruszymy w podróż, powinniśmy więc sprawdzić stan techniczny pojazdu – dzięki temu okaże się ona nie tylko bezpieczna, ale też bezproblemowa. Unikniemy sytuacji, gdy będzie trzeba szukać mechanika z dala od domu i wydawać nieplanowane pieniądze. Co należy sprawdzić? Przede wszystkim stan opon, układu hamulcowego i oświetlenia. Warto upewnić się, czy mamy odpowiedni poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych. Jeżeli to będzie pierwszy wyjazd w nowym sezonie, a nasz motor przestał całą zimę w garażu, warto wykonać bardziej staranny przegląd sezonowy. Zaraz po nim lepiej nie udawać się na daleką wyprawę, tylko wykonać z 200 km w okolicach domu, aby mieć pewność, że jest sprawny i w pełni przygotowany do drogi – zasada ta odnosi się też do dopiero zakupionego motoru, nawet jeżeli jest nowy.

Odpowiedni ubiór podstawą bezpieczeństwa

Niezależnie od tego, czy jedziemy na nocną przejażdżkę, do sklepu znajdującego się kilka ulic od naszego domu czy też kilkudniową wyprawę powinniśmy mieć na sobie profesjonalny ubiór. To od kasku, kurtki, spodni, rękawic oraz obuwia w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo.

Na dłuższą wyprawę najlepiej wybrać kask pełny wyposażony w dobry system wentylacji – powinien on być dostosowany do charakteru naszej wyprawy. Do jazdy offroadowej najlepsze są kaski enduro, które wbrew pozorom zapewniają lepszą ochronę w terenie niż te przeznaczone na drogi asfaltowe. Jeżeli nasz kask nie ma blendy przeciwsłonecznej, warto zabrać ze sobą ciemne okulary, dzięki czemu nie będziemy musieli mrużyć wzroku przez kilka godzin dziennie, co z pewnością obniżyłoby przyjemność podróżowania i mogłoby też stanowić niebezpieczeństwo.