Pompy ciepła – ekologiczne ogrzewanie

Jeśli czeka Cię budowa lub remont domu to z pewnością jedną z ważniejszych kwestii, o jakich musisz zadecydować, jest ta związana z ogrzewaniem. Nie wszystkie spośród dostępnych opcji cechują się jednakową wydajnością i niskimi kosztami użytkowania. Czy warto zainteresować się pompami ciepła? Kiedy opłaca się takie rozwiązanie?

Pompy ciepła – wydajność i niskie rachunki

Chociaż pompy ciepła Łódź napędzane są energią elektryczną, to wcale nie oznacza to, że ich eksploatacja związana będzie z wysokimi rachunkami za prąd. Dzięki wykorzystaniu ciepła pochodzącego z otoczenia (powietrza lub wody) ich wydajność wynosi kilkaset procent, co oznacza, że z kilowata pobranej energii wytwarzają kilkukrotnie więcej ciepła. W praktyce przekłada się to na nawet o połowę niższe koszty ogrzewania w porównaniu z kotłami gazowymi.

Chociaż najwyższą wydajność pompy ciepła osiągają w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, to nie oznacza to, że nie uda się wykorzystać dotychczas zainstalowanego systemu „tradycyjnego” opartego o grzejniki naścienne. Trzeba jednak wybrać jednostkę osiągającą wyższe temperatury, o nieco niższej wydajności w przeliczeniu na pobieraną energię. Nadal jednak jest to jedna z najtańszych metod ogrzewania.

Pompy ciepła – najbardziej ekologiczne rozwiązanie

Pompy ciepła są aktualnie jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań dostępnych na rynku – nie tylko są bardzo wydajne, ale również nie wymagają spalania paliw kopalnych, jak to ma miejsce w przypadku pieców opalanych węglem, czy nawet gazem. W połączeniu z panelami fotowoltaicznymi lub przydomowym wiatrakiem pozwalają natomiast na całkowite zrezygnowanie z pobierania energii z zewnątrz, co oznaczać może nawet całkowicie darmowe ogrzewanie domu.

Spełnianie wysokich norm środowiskowych przez pompy ciepła pozwala na uzyskanie niezbędnych certyfikatów i pozwoleń, m.in. rozporządzenia o warunkach technicznych budynków. Spełnianie tych norm już dzisiaj pozwala cieszyć się spokojnym i tanim ogrzewaniem nie tylko już teraz, ale również przez najbliższe dekady. Dodatkowo, z racji na ekologiczny charakter, na inwestycję w pompę ciepła a także termomodernizację, można otrzymać dotację z kilku źródeł, co znacząco obniża koszt takiej inwestycji.

Czy warto?

Zdecydowanie tak! Pompy ciepła to bezobsługowe, czyste, ekologiczne i tanie w utrzymaniu rozwiązanie. Jeśli uda Ci się przy tym skorzystać z dotacji, to również za samą instalację zapłacisz niewiele. Wygoda, satysfakcja z dbania o środowisko czy niskie koszty eksploatacji to argumenty, które powinny zwrócić uwagę każdego, kto poszukuje idealnego rozwiązania dla ogrzewania w swoim domu.