Rolety kontra żaluzje – na co się zdecydować?

Odpowiednia aranżacja okna potrafi pozytywnie wpłynąć na całe wnętrze i podkreślić jego stylowy wystrój. Dawniej, w niemal każdy domu znajdowały się tradycyjne firany, w dzisiejszych czasach mamy o wiele więcej możliwości. Modne stają się szczególnie żaluzje oraz rolety, które dostępne są w wielu kolorach, formach i rodzajach. Czym się różnią i kiedy warto zdecydować się na konkretne rozwiązanie?

Czym różnią się rolety i żaluzje?

Czym tak dokładnie charakteryzują się rolety oraz żaluzje? Rolety to nic innego, jak kawałek ozdobnej tkaniny, która zostaje nawinięta na specjalny wałek oraz wyposażona w system rozwijania i zwijania. Dostępne są rolety, w których wałek jest odsłonięty – przykładem mogą być rolety wolnowiszące – lub też dyskretnie schowany w kolorze ramy okiennej. Rolety posiadają prowadnice, które utrzymują tkaninę w odpowiedniej pozycji, a niekiedy również dbają, aby po bokach nie dostawało się światło.

Natomiast żaluzje to system lameli ułożonych poziomo lub pionowo, które są ustawiane zgodnie z wolą użytkownika pod odpowiednik kątem. Dzięki temu, że mają możliwość regulowania stopnia wpadania światła mogą wpuszczać jedynie nieco promieni słonecznych do wnętrza, być całkowicie złożone lub też szczelnie zamknięte. Na rynku dostępne są żaluzje wykonane z różnych materiałów – dawniej spotykano głównie aluminiowe, obecnie coraz modniejsze są drewniane, które wprowadzają do wnętrza unikalny klimat. Istnieją również żaluzje pionowe Łódź, czyli wertykalne, które najczęściej spotykane są w biurach.

Na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Jak widać, żaluzje oraz rolety różnią się nie tylko wyglądem, ale też właściwościami. Czym się kierować, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dostosowane do swoich potrzeb i wystroju? Do pomieszczeń w stylu klasycznym najlepszym rozwiązaniem będą drewniane żaluzje lub rolety z elegancką ozdobną tkanina. We wnętrzach minimalistycznych można postawić na jednokolorowe rolety, które po zwinięciu są niemal widoczne – to rozwiązanie pozwala też na lepsze doświetlenie wnętrza. Często wymienianą wadą żaluzji jest trudność w utrzymaniu czystości – pojedyncze lamele bardzo szybko się kurzą i trudno jest je wyczyścić. O wiele higieniczniejszym rozwiązaniem są rolety, które można szybko rozmontować oraz uprać w pralce.