Jak dbać o skórzaną tapicerkę – pielęgnacja

Skórzana tapicerka w samochodzie od zawsze uważana była za synonim luksusu i dobrego smaku. Nic dziwnego, że wiele aut z wyżej półki wyposażonych jest właśnie w skórzane siedzenia, a niekiedy nawet deskę rozdzielczą i inne elementy. Każdy z nas, decydując się na zakup samochodu z tak ekskluzywnym wnętrzem chciałby, aby jak najdłużej cieszyło ono oczy kierowcy oraz innych pasażerów. Niestety po kilku latach skórzane fotele tracą swój urok – można jednak spowolnić ten proces, odpowiednio o nie dbając. Jak to robić?

Skórzana tapicerka – jak o nią dbać?

Skóra nappa to wyjątkowo trwały i solidny materiał, który jednak potrzebuje specjalnego podejścia. Jeżeli będziemy o nią odpowiednio dbali to przez długi czas będzie zachwycać nas swoim atrakcyjnym wyglądem. W tym celu konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie środki do czyszczenia i pielęgnacji. Jak często powinno się przeprowadzać zabiegi z użyciem profesjonalnych środków? Najwięcej zależy od intensywności użytkowania samochodu, jednak zazwyczaj wystarczy pamiętać o tym raz na 3 miesiące.

Cały proces czyszczenia i pielęgnacji należy przeprowadzić spokojnie i bez pospiechu. Niezbędne jest usunięcie zabrudzeń, które osadziły się na tapicerce, a następnie odbudowanie warstwy ochronnej skóry. Jest to bardzo istotne w przypadku kierowców, którzy udają się autem na dalekie trasy. Wielogodzinna styczność skórzanej tapicerki z ciałem człowieka ma na nią negatywny wpływ. Dzieje się tak ponieważ fotele nagrzewają się podczas siedzenia, a skórzana tapicerka z łatwością wchłania wilgoć, między innymi pot. Niekiedy silne barwniki w ubraniach pod wpływem ciepła i wilgoci mogą nawet zabarwić fotele w samochodzie – przykładem może być jeans lub ortalion.

Jak pielęgnować skórzaną tapicerkę? Pierwszym krokiem jest jej dokładne odkurzenie oraz przetarcie powierzchni lekko zwilżoną ściereczką. Następnie na różnego rodzaju zabrudzenia należy zaaplikować środki czyszczące przeznaczone do skóry. Ostatnim krokiem jest nałożenie nawilżającego i odżywiającego preparatu.